abctechMAGNáš magazín ze světa techniky

Jak vybrat malou větrnou elektrárnu?

Poradna
27.7.2023

Zvyšující se ceny energií nás stále více nutí přemýšlet o tom, jak snížit vlastní spotřebu a ušetřit na energiích. Pokud máte malou chatičku, kde již máte instalovaný malý solární systém a chcete jej doplnit o větrnou elektrárnu, nebo zkrátka jen pro radost z výroby zelené energie si pořídit něco, co vám bude drobný spotřebič pohánět zdarma, je pro vás mini větrná elektrárna ideální volbou. V tomto článku naše odpovědi na nejčastější dotazy našich zákazníků, kteří přemýšlí nad výběrem mini větrné elektrárny.

Než začneme vymýšlet různá komplikovaná technická řešení, je vhodné se zamyslet nejprve nad tím, zda máme vůbec v domě vyměněna okna za nová, která mají odpovídající tepelně izolační vlastnosti. Zda máme dostatečně zateplenou fasádu, strop či podlahu a zda náš dům využívá k vytápění a ohřevu dostatečně účinné zdroje tepla. Tato opatření nás často vyjdou sice násobně dráž, než je např. pořízení mini větrné elektrárny za 10tis. Kč, ale vězte, že dlouhodobá úspora bude také násobně větší.

V tomto článku bychom rádi shrnuli všechny nejčastější dotazy našich zákazníků, kteří přemýšlí nad výběrem mini větrné elektrárny, a pokusili jsme se na ně odpovědět.

 


1) Hodně u nás fouká, chtěl bych si pořídit větrnou elektrárnu, poradíte mi?
Často je pocit silného větru zkreslen, jelikož už vítr kolem 4-5 m/s vnímáme jako příjemný vánek a říkáme si, jak by bylo fajn, mít tu větrnou elektrárnu. Pro větrnou elektrárnu je však rychlost větru 4-5 m/s úplný začátek, kdy začíná generovat teprve první jednotky až desítky wattů v závislosti na výkonu elektrárny. Mimochodem, průměrná rychlost větru v ČR je max. do 5 m/s, např. v roce 2020 byla naměřená na meteorologické stanici Maruška na Hostýnském vrchu v nadmořské výšce 664 m. n. m. průměrná roční rychlost větru 4,1 m/s. Rychlost větru je vhodné před koupí mini větrné elektrárny dlouhodobě sledovat a měřit přímo v lokalitě budoucí instalace zařízením k tomu určeným – anemometrem a svůj pocit o silném větru si tak ověřit praktickými daty. Případně je pro orientační určení průměrné síly větru možné použít volně dostupnou, pravidelně aktualizovanou mapu Ústavu fyziky atmosféry – Akademie věd ČR na odkazu:
http://vitr.ufa.cas.cz/male-vte/

2) Skutečně mi bude 300W větrná elektrárna vyrábět 300W výkonu?
Ano bude. Dojde k tomu ale až ve vyšších rychlostech větru kolem 12-13 m/s a více, což nastává zpravidla velmi zřídka viz. předchozí bod. Při 4-5 m/s bude 300W elektrárna vyrábět v průměru kolem 10-30W.

3) Co všechno je k elektrárně potřeba?
K větrné elektrárně je nutné pořídit větrný regulátor, který má za úkol převádět střídavé napětí vyráběné větrnou elektrárnou na stejnosměrné napětí, kterým bude bezpečně dobíjena baterie. Regulátor zároveň hlídá míru napětí a v momentě, kdy je napětí příliš vysoké, což v praxi znamená, že větrná elektrárna se otáčí příliš rychle, elektrárnu zabrzdí integrovanou brzdou. Druhou nezbytnou komponentou je tedy baterie.
4) Jakou baterii k větrné elektrárně vybrat?
Podporované baterie námi prodávaných větrných elektráren a regulátorů jsou pouze olověné baterie typu GEL, AGM či se zaplaveným elektrolytem.

5) Je k provozu malé větrné elektrárny potřeba nějaké stavební povolení či ohláška?
Zpravidla ano. Pro mini větrnou elektrárnu do 1kW výkonu, průměr rotoru do 2m a do výšky stožáru do 10m je vyžadováno zpravidla rozhodnutí o umístění stavby od příslušného stavebního úřadu. Doporučujeme se informovat na Vašem stavebním úřadě.

6) Jak hodně bude větrná elektrárna hlučná?
Výrobce uvádí obvyklou hlučnost nižší než 60dB. Taková hodnota se dá přirovnat k běžné mluvě. Záleží to však zásadně na otáčkách (rychlosti větru) a tedy potažmo lokalitě, kde bude větrná elektrárna instalovaná. Při běžných otáčkách se dá počítat s hlukem do 40dB.

7) Dodáváte k větrné elektrárně i stožár?
Ne. Stožár je nutné si nechat vyrobit na míru vlastním požadavkům a rozměrům daném elektrárny. Montáž musí být provedena v souladu s montážním návodem. Součástí každé elektrárny je zvlášť příruba, kterou je nutné přivařit ke stožáru.

 

Kontaktujte nás!

491 041 044